2008-09-27, 20:00Polanica Zdrój

 Mio Fujifilm Bike Maraton 2008 - Polanica - 27.09.2008

Ostatnia, finałowa edycja Mio Fujifilm Bike Maraton, podobnie jak w latach wcześniejszych, odbyła się w Polanicy Zdrój. Tym razem trasa została nieco zmieniona, nie było sztywnego podjazdu na hutę, ale za to asfaltu było jak na lekarstwo. Większość trasy prowadziła kamienistymi drogami leśnymi z charakterystycznymi dla tego regionu „krasnalami”, czyli zamocowanymi kamieniami, mocno wstrząsającymi rowerzystami. Na starcie pojawili się Ci, którzy chcieli jeszcze poprawić swoje miejsca w klasyfikacji generalnej, ale również zawodnicy walczący w Pucharze Polski: Bogdan Czarnota z MTB Silesia Rybnik z klubowym kolegą Rafałem Hebiszem oraz Paweł Wiendlocha i Bartosz Janowski z grupy DHL-Author, Radosław Rękawek z Kross Racing Team i najmocniejsi w Polsce - Marek Galiński ze swoimi klubowymi podopiecznymi.

obraz_040_400

Już pierwszy podjazd spowodował rozerwanie się zawodników, a na czele uformowała się około 10 osobowa grupka, która również rozerwała się na jego końcowym technicznym odcinku. W trójkę odskoczyli Marek Galiński z braćmi Brzózka, którzy dalej współpracując niezagrożeni dotarli na metę na trzech pierwszych miejscach na dystansie Mega. W pojedynkę próbował gonić ich Tadeusz Korzeniewski oraz Bogdan Czarnota. Za nimi, już w większych grupkach jechali kolejni zawodnicy, w nich znalazło się też miejsce dla mnie. Pod koniec drugiego, 6 kilometrowego podjazdu, gdy odległość naszej grupki zmniejszała się do Bogdana i Tadeusza, zaatakowałem by doskoczyć do nich i jechać razem z nimi. Do koła doskoczył mi Rafał Hebisz, udało mi się dogonić Bogdana i Tadeusza. Dalej na zjazdach nasze tempo spadło i dojechali do nas Aleksander Dorożała i Paweł Wiendlocha. Od tego miejsca trasa prowadziła nowymi ścieżkami, miejscami trzeba było omijać rozlewiska błota. Sprzyjało to rozrywaniu się naszej grupki, ale na płaskich odcinkach znów się zjeżdżaliśmy. Do rozjazdu prowadził długi podjazd po wybijających z rytmu kamieniach, starałem się znaleźć optymalną drogę przejazdu i zapamiętać ją na drugą pętlę. Wtedy Tadeusz i Alex skręcili do mety, nam zaś oznajmiono, że jesteśmy pierwsi. Postanowiłem oszczędzać się na płaskich odcinkach i zaatakować na podjeździe. Od początku nadałem mocne tempo, starając się wybierać najszybszą drogę, dodatkowym utrudnieniem było lawirowanie pomiędzy dublami. Nie oglądałem się, dopiero przed szczytem zza mnie wyjechał Bogdan mówiąc coś w stylu „już go urwałeś”. Potem poprawił mi na dojeździe do rozjazdu. Choć starałem się utrzymać mu koła, to na zjeździe zaczął mi się oddalać. Uznałem, że gonienie go może być ryzykowne, zjazd prowadził po śliskich korzeniach i kamieniach. Do końca zostało już kilka kilometrów, dojechałem spokojnie i z radością przekroczyłem linię mety. Za mną dojechał Michał Kucewicz, dalej był Rafał Hebisz oraz zawodnicy zawodowej grupy DHL-Author - Paweł Wiendlocha i Bartosz Janowski.

mtb_polanica_zdr_j_2008_118_400

Nie spodziewałem się, że tak dobrze mi pójdzie, warunki pogodowe pokrzyżowały mi plany treningowe ostatnich dwóch tygodni, walczyć musiałem również z lekkim przeziębieniem. Do wyścigu podszedłem na luzie, drugie miejsce w klasyfikacji generalnej miałem pewne, natomiast pierwsze nie było w zasięgu. W tym miejscu chciałbym pogratulować Pawłowi Urbańczykowi, który juz wcześniej zapewnił sobie pierwsze miejsce w generalce i spokojnie mógł oglądać rywalizację:). Trzecie miejsce przypadło Tomkowi Jajonkowi. Na wyścigu broniłem jedynie pierwszego miejsca w klasyfikacji Akademickiego Pucharu Polski, ale wygranie 4 poprzednich edycji, nie wymuszało dobrego miejsca. Może właśnie ten luz, pomógł mi tak dobrze pojechać.

 img_a0750_400

 

 

Po dwóch latach, gdy kończyłem rywalizację na 4 miejscu w generalce udało mi się wskoczyć na podium i to od razu na drugie miejsce :). Ze mną na zdjęciu są: Zwycięzca klasyfikacji generalnej - Paweł Urbańczyk (w środku) oraz trzeci Tomasz Jajonek (po prawej)

 

 

 

 

Relacja została zamieszczona na portalu mtbnews.pl, są tam również dokładne wyniki pierwszej dziesiątki:

 http://www.mtbnews.pl/content/view/658/37/


Wszystkie artykuły:

Transalp po raz pierwszy - mtbnews.pl
(2009-01-13, 20:00)
Transalp po raz pierwszy - mtbnews.pl
Po udanej rejestracji na wyścig marzeń - etapówkę Transalp, przemierzającą ...
więcej
Podsumowanie 2008
(2008-11-11, 20:00)
Podsumowanie 2008
wkrótce...
więcej
Polanica Zdrój
(2008-09-27, 20:00)
Polanica Zdrój
 Mio Fujifilm Bike Maraton 2008 - Polanica - 27.09.2008 Ostatnia, finałowa ...
więcej
Karpacz
(2008-09-13, 20:00)
Karpacz
Mio Fujifilm Bike Maraton - Karpacz - 13.09.2008 W sobotę 13 ...
więcej
Piechowice i Kraków
(2008-08-31, 20:00)
Piechowice i Kraków
Mio Fujifilm Bike Maraton - Piechowice - 30.08.2008 Powerade MTB Marathon ...
więcej
Bike Challenge
(2008-08-02, 20:00)
Bike Challenge
Bike Challenge - Kudowa Zdrój -> Nachod - 26.07 - 02.08.2008 Najważniejszy wyścig ...
więcej
Copyright © 2010 Piotr Sarna All rights reserved.